درباره ما

937 بازدید

هیات‌های مذهبی در حقیقت ارکان حفظ ایمان و شوق ملّت بزرگ ما به خاندان پیغمبر هستند؛ از جمله‌ی پیوندهای مستحکم میان امروز و روز عاشورای حسینی هستند؛ آن روحیه را به امروز منتقل می‌کنند، خاطره‌ی امام حسین را تجدید می‌کنند. در طول سا دست‌های دشمنان اسلام و قرآن و خاندان پیغمبر هر چه تلاش می‌کنند برای اینکه فضای جامعه را فضای غیر دینی قرار بدهند، وقتی ‌که دهه‌ی محرّم میشود، ایّام عاشورا می‌شود، این موکب‌های حسینی راه می‌افتد در خیابان‌ها و کوچه‌ها و محیط زندگی مردم، مثل آب بارانی که پلیدی‌ها را و کثافت‌ها را می‌شویَد و فضا را پاک می‌کند، فضای جامعه را شست‌ و شو می‌دهد و همه‌ی آن تلقینات فاسد را که در محیط و فضا، دست دشمن به وجود آورده است، پاک می‌کند و می‌شویَد.

(قسمتی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار شورای مرکزی هیات‌های عزاداری استان تهران 12/05/1373)

 

 


 

 

تولد

شب‌های قدر و محرم 1376 نقطه­ شروع هیأت دانشگاه است. ماجرای تولدش این‌گونه بود که تعدادی از دانشجوها که بیشترشان خوابگاهی اند، تجربه هیأت‌داری در خوابگاه را به مسجد دانشگاه می‌آورند. مسجدی که پیش از این، بیش‌تر از سوی کارمندان دانشگاه اداره می‌شد و برنامه‌هایش هم تنها حول­وحوش نماز ظهر مسجد تعریف ‌می‌شد. هسته­ی اولیه­ی هیأت، اول مراسم شب‌های قدر را برگزار کرد تا هیأت سروشکل پیدا کند. امروز اما کار به جایی رسیده که هیأت دانشجویی دانشگاه در مسجد به‌طور میانگین در شب‌های محرم پذیرای 5000 ارادتمند به سیدالشهداء(ع) است.

 

من، هیأت‌الزهرا(س) هستم!

دانشگاه ما، مثل خیلی اصناف و محلات سراسر کشور، برای خودش هیأت دارد. از بیش از 20 سال پیش تا امروز؛ این یعنی سنّ هیأت از بیشتر دانشجویی‌های کارشناسی بیشتر است! هیأت ‌الزّهراء(س) در این سال‌ها ذرّه‌ذرّه رشدکرده و قد کشیده.

افزایش حجم کارها نیاز به نیروی انسانی در هیأت را افزایش داده‌ است. نکته‌ای که البته جای نگرانی ندارد. در برنامه­ی بزرگی مثل محرم، تعداد افراد اجرایی درگیر از 200 نفر می‌گذرد. آشپزخانه، کشیدن غذا، توزیع، انتظامات برنامه، غرفه‌های کتاب، خرید، هماهنگی اجرایی، نشریه و رسانه و… همه­ی این کارها را دانشجو و فارغ‌التحصیل می‌کنند. این را اضافه کنید به تعداد پرشمار برنامه‌ها در سال. از فاطمیه و صفر گرفته تا اعتکاف و اربعین و موکب. این یعنی بدنه­ی دانشجویی باید آن‌قدر بزرگ باشد که توان مدیریت همه­ی این پروژه‌ها را در طول سال داشته‌ باشد. به همین دلیل است که باید گفت هیأت، بزرگ‌ترین گروه دانشجویی از نظر اعضای فعّال و درگیر است.

 

المومنون و المومنات

امور هیات با هماهنگی دو واحد خواهران و برادران برنامه‌ریزی و انجام می شود. برای رعایت مساله عدم اختلاط، واحد خواهران هم شامل تیم رسانه، نشریه و… است. که البته هماهنگی بین گروه‌ها به شکل مطلوبی انجام می‌شود. از انتظامات و اجراییات مراسم در قسمت خواهران گرفته تا مهد کودک که می‌کوشد میزبان خوبی باشد برای میهمانان ِکوچک ِحضرت ِمادر(س) از نمونه های خادمی خواهران هیاتی است. در سال‌های اخیر این واحد برنامه‌هایی با تمرکز بر زندگی دختران دانشگاه برگزار می‌کند. کنگره فاطمی(س) دوسالی است با برنامه‌های سالنی و نمایشگاه حجاب ایرانی-اسلامی مهمان دانشگاه شده تا نگاه اسلامی به زن و خانواده را ترویج کند: ایفای نقش در اجتماع، تشکیل خانواده و نقش مادری و…

 

کار باید هیأتی باشد!

هیأت مذهبی شاید سنّتی‌ترین نهاد ایرانی باشد که در میان شتاب توسعه و مدرن‌شدن ایران هنوز زنده و کاراست. حضور این نهاد سنّتی در مدرن‌ترین نهاد جامعه­ی ایرانی، یعنی دانشگاه، پدیده‌ای جذّاب است. شتاب توسعه در ایران به گونه‌ای بود که بیشتر ساختارهای اجتماعی گذشته از هم گسستند و تلاش چندانی در جهت اصلاح و ویرایش آن‌ها صورت نگرفت. هیأت دانشجویی امّا روی دیگر ماجراست. تلاش برای رشد و حیات نهادی سنّتی، البته با ویرایش متناسب با زندگی جوان امروز. داشتن هیأت امنا، شورای مرکزی، اساسنامه، حسابداری منظم، روال گردش نیرو، مستندسازی، سازوکار ارزیابی داخلی و خیلی چیزهای دیگر نمودهای همین تلاش‌اند که کار هیأتی را به کاری منظم و متقن و محکم تبدیل می‌کنند.

 

ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده‌ایم

هیئتی بودن بعد از نفس کشیدن و حتی شاید قبل‌تر از آن راحت‌ترین کار دنیاست. محبت‌شان را در دل اگر احساس می‌کنی، زیر پرچم‌شان جا برای همه هست. زیر پرچم‌شان بالا و پایین هم ندارد و فقط اگر احترامی هست، به سبقه خادمی و ریش و موی سفید شده جلوی در این خانه برمی‌گردد و باقی همه هیچ؛ که: «از عناوین جهان، نوکری‌ات ما را بس». در هیئت هفتگی یا مناجات سحر یا فاطمیه یا پابوس عشق و باقی جاها بیایید و بر سر سفره کریمان بنشینید و طعم و بوی یک جمع ساده و صمیمی و خالص و بی‌ریای هیئتی را بچشید؛ قدم‌هایتان را روی چشم می‌گذاریم و منتظرتان هستیم.

 

 

هیأت الزهرا(س) دانشگاه صنعتی شریف
کانال تلگرامصفحه اینستاگرام